Badania plodnosci legnica

dr farin

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest podstawowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno skończyć się badanie?Badanie to powinno się przygotować w okresie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić i po różnego sposobie urazach w ziemi krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do poszukiwania muszą stać spełnione określone standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać odebrana w sezonie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna i zostać zaopatrzona w wygodni sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn poleca się i nowego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć wyjątkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono forma stosowania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich naprawdę dużo wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też różnego typie infekcje. W punkcie ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.